Да Сусветнага дня паэзіі. Паэзія. Вясна. Сафія. Фестываль

У 1999 годзе на канферэнцыі ЮНЕСКА было прынята рашэнне адзначаць 21 сакавіка Сусветны дзень паэзіі. У гэтым дакуменце адзначалася: «Паэзія можа стаць адказам на самыя вострыя і глыбокія пытанні сучаснага чалавека». Увядзенне падобнага свята павінна спрыяць дыялогу паміж паэзіяй і іншымі відамі мастацтва, такімі як тэатр, танцы, музыка, выяўленчае мастацтва. Сімвалічна, што напярэдадні гэтага дня, 20 сакавіка — дзень вясновага раўнадзенства, астранамічны пачатак вясны. Для аматараў жа класічнай музыкі вясна — гэта яшчэ і магчымасць наведаць канцэрты Міжнароднага фестывалю старадаўняй і сучаснай камернай музыкі ў Сафійскім саборы. Першы канцэрт XXXIII фестывалю адбудзецца 23 сакавіка 2021 года. Прапануем вашай увазе вершаваныя радкі прыхільніцы класічнай музыкі Вікторыі Чарняковай-Дзмітрыевай, у якіх злучыліся Паэзія, Вясна, Сафія, Фестываль.

Весна. София. Фестиваль

Серебряные голоса,
Взлетающие в небеса,
Нам промывают… уши?