Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі

МІЖНАРОДНЫ ФЕСТЫВАЛЬ СТАРАДАЎНЯЙ І СУЧАСНАЙ КАМЕРНАЙ МУЗЫКІ

 

2019 г. – ХХХІІ Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– ансамбль салістаў "Basso Trio" (Літва) — Аста Крыкшчунайтэ (сапрана), Данатас Багурскас (кантрабас), Аўдронэ Кісялютэ (фартэпіяна);

– Таццяна Сучкова-Гаўрыілава — мецца-сапрана (Расія), Энрыка Прэсці — арган (Італія); – адкрыццё IIІ дзіцячага фартэпіяннага конкурсу "І. С. Бах і XXI стагоддзе". Канцэрт прафесара Веймарскай вышэйшай школы музыкі імя Ф. Ліста Грыгорыя Грузмана (Германія);

– Анатоль Тартакоўскі — фартэпіяна, Любоў Пархамоўская — скрыпка (Ізраіль), камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр". Дырыжор — Раіль Садыкаў;

– прэм'ера рэканструкцыі І. С. Баха "Страсці па Марку". Дзяржаўны камерны аркестр (мастацкі кіраўнік — заслужаны артыст Расіі Яўгеній Бушкоў), хор Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі (мастацкі кіраўнік — Інэса Бадзяка), салісты — Таццяна Гаўрылава (сапрана, Беларусь), Наталля Акініна (альт, Беларусь), Бенджамін Глаўбіц (тэнар, Германія), Джуліян Рэдлін (бас-барытон, Германія), салісты аркестра Pratum Integruм (Расія). Аўтар рэканструкцыі і дырыжор — Ёрн Бойзен (Германія).

 

2018 г. – XXXI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", салістка Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы Рэспублікі Беларусь Наталля Акініна (мецца-сапрана), салістка канцэртнай залы Сафійскага сабора Ксенія Пагарэлая (арган), з удзелам лаўрэатаў міжнародных конкурсаў Дзмітрыя Юхневіча (скрыпка) і Ганны Найдзёнак (фартэпіяна). Дырыжор — Раіль Садыкаў;

– Крыстаф Хаўзер — арган (Германія);

– фартэпіянны вечар памяці заслужанай артысткі Расіі Ніны Сярогінай — Марыя Сапаргаліева (Расія);

– "Музычная гасцёўня". Салісты Вялікага тэатра оперы Рэспублікі Беларусь — народны артыст Беларусі Уладзімір Пятроў (барытон), Дзмітрый Капілаў (бас), Таццяна Траццяк (сапрана), Наталля Акініна (мецца-сапрана). Мастацкі кіраўнік — Таццяна Старчанка (фартэпіяна);

– камерны хор "Salutaris". Мастацкі кіраўнік і дырыжор — Вольга Янум (Беларусь);

– сімфанічны аркестр Белтэлерадыёкампаніі, з удзелам салістаў Гунхілдур Эйнарсдоцір — арфа і Крысціяны Хелгадоцір — флейта (Ісландыя). Дырыжор — Эркі Пехк (Эстонія).

 

2017 г. – XXX Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– адкрыццё II дзіцячага фартэпіяннага конкурсу "І. С. Бах і XXI стагоддзе". Канцэрт прафесара Веймарскай вышэйшай школы музыкі імя Ф. Ліста Герліндэ Ота (Германія);

– Дзяржаўны акадэмічны сімфанічны аркестр Рэспублікі Беларусь, салісты — Арсеній Садыкаў — фартэпіяна (Беларусь) і заслужаная артыстка Рэспублікі Беларусь Юлія Стэфановіч — скрыпка, дырыжор — народны артыст Беларусі Аляксандр Анісімаў;

– "Auner Quartett" (Аўстрыя-Бразілія-Польшча-Беларусь) у складзе Даніэля Аўнера —скрыпка, Барбары Галантэ — скрыпка, Наталлі Бінькоўскай — альт, Канстанціна Зяленіна — віяланчэль;

– Марк Драбінскі — віяланчэль (Францыя) і Аляксей Пятроў — фартэпіяна (Беларусь);

– Тамара Рэмез — сапрана і Ксенія Пагарэлая — арган (Беларусь);

– Эўджэніё Фаджыяні — арган (Італія) і камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", дырыжор — Раіль Садыкаў;

– ансамбль старадаўняй музыкі "The Playfords" (Германія).

 

2016 г. – XXIX Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– заслужаная артыстка Расіі Ніна Сярогіна — фартэпіяна, Юргіс Алекнавічус — фартэпіяна (Літва);

– Іаган Трумер — арган (Аўстрыя), Тамара Рэмез — сапрана (Беларусь);

– барочны ансамбль "Capella Cracoviensis", дырыжор — Ян Томаш Адамус (Польшча);

– "Спяваюць хлапчукі". Канцэрт харавой музыкі з удзелам лаўрэатаў Рэспубліканскага конкурсу юных вакалістаў імя Ф. І. Шаляпіна;

– камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", Ксенія Пагарэлая — клавесін, дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– Ганна Бяляева — сапрана, Юлія Перэу — фартэпіяна (Беларусь);

– сімфанічны аркестр Белтэлерадыёкампаніі, дырыжор — Эркі Пехк (Эстонія), салісты — Таццяна Кім (фартэпіяна, Беларусь), Ван Хантаа (тэнар, Кітай).

 

2015 г. – XXVIII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– камерны хор "NotaBene" (Германія), камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр" (Беларусь), дырыжор — Крыстаф Хаўзер (Германія);

– адкрыццё I дзіцячага фартэпіяннага конкурсу "І. С. Бах і XXI стагоддзе". Канцэрт прафесара Веймарскай вышэйшай школы музыкі імя Ф. Ліста Герліндэ Ота (Германія);

– народны артыст Рэспублікі Беларусь Ігар Алоўнікаў — фартэпіяна;

– Ксенія Пагарэлая — клавесін, камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", дырыжор Раіль Садыкаў (Беларусь);

– заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь Уладзімір Громаў — барытон, Наталля Котава —фартэпіяна;

– Акадэмічны хор і сімфанічны аркестр Белтэлерадыёкампаніі, дырыжор — Эркі Пехк (Эстонія);

– Тыгран Майцесян — скрыпка (Бельгія-Арменія), камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– Юлія Тамінен — арган (Фінляндыя), Тамара Рэмез — сапрана (Беларусь);

– Барбара Лыпік-Сабанец — віяланчэль, Томаш Сабанец — марымба, ударныя (Польшча).

 

2014 г. – XXVII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр і Акадэмічны хор Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Вільгельм Кайтэль (Германія). Прэм'ера Г. Бруні "Requiem a Roma";

– заслужаная артыстка Рэспублікі Беларусь Аксана Волкава (мецца-сапрана) і ансамбль салістаў "Партыта" (Беларусь);

– Дзяржаўны камерны хор Рэспублікі Беларусь, дырыжор — заслужаная артыстка Рэспублікі Беларусь Наталля Міхайлава;

– заслужаная артыстка Расіі Ніна Сярогіна — фартэпіяна і яе вучні Энрыке Лапас (Іспанія), Валянціна Бандарэнка (Беларусь);

– Дарота Цалэк — сапрана і Марыета Крузэль-Сасноўска — арган (Польшча);

– камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", Ксенія Пагарэлая — арган, Джаміля Амандурдыева — мецца-сапрана, дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– Іаахім Айхорн — арган (Германія), узорны хор дзіцячай школы мастацтваў № 1 г. Віцебска, дырыжор — Аляксандр Раўза;

– народны артыст Украіны Ігар Борка — тэнар, заслужаная артыстка Украіны Валерыя Балахоўская — арган, фартэпіяна.

 

2013 г. – XXVI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр і Акадэмічны хор Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Эркі Пехк (Эстонія), літоўскія салісты — Альгірдас Янутас (тэнар), Уладзімірас Пруднікавас (бас), Рамінта Вайцэкаўскайтэ (сапрана) (Араторыя "Поры года" Й. Гайдна);

– Дзяржаўны струнны квартэт імя М. І. Глінкі (Расія);

– Смаленскі ансамбль гітарыстаў "Amicus", мастацкі кіраўнік — Віктар Паўлючэнкаў;

– капэла хлопчыкаў Рэспубліканскага музычнага каледжа пры Беларускай акадэміі музыкі, мастацкі кіраўнік — Павел Шэпелеў;

– заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь Юры Гільдзюк — фартэпіяна і заслужаны артыст Расіі Сцяпан Яковіч — скрыпка;

– П'ер Зеворт — арган (Францыя);

– Ксенія Пагарэлая — арган і камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– квартэт "Bellamiya" (Ізраіль);

– Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла Рэспублікі Беларусь імя Р. Шырмы, дырыжор — Людміла Яфімава;

– гала-канцэрт трох барытонаў памяці Мусліма Магамаева: Сяргей Плюснін, Давід Гвініанідзе, Юрый Зальцман (Расія);

– Ксенія Пагарэлая — арган, Вікторыя Бабенка — скрыпка (Беларусь).

 

2012 г. – XXV Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Вільгельм Кайтэль (Германія);

– Ксенія Пагарэлая — арган і камерны аркестр "Еўропа-Цэнтр", дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– Дзяржаўны струнны квартэт імя М. І. Глінкі і Ірына Аўралёва — фартэпіяна;

– Дзяржаўны камерны хор Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Наталля Міхайлава, Андрэй Найдзёнаў — тэнар-альціна (Балгарыя);

– фартэпіянны дуэт Наталля Котава і Валерый Баравікоў (Беларусь);

– піяністы Сымон Бурэ дэ Логань (Бельгія), Гао Чэнь (Кітай), Ірына Неўская (Беларусь); Канстанцін Зяленін — віяланчэль (Беларусь-Аўстрыя), Шока Акушыба — скрыпка (Японія), Лука Босі — флейта (Італія), Максім Шапляк — скрыпка (Беларусь);

– Любоў Казарноўская — сапрана, Любоў Арсёнава — фартэпіяна (Расія).

 

2011 г. – XXIV Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Эркі Пехк (Эстонія);

– Смаленскі гітарны квартэт, мастацкі кіраўнік — Віктар Паўлючэнкаў (Расія);

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– інструментальны квартэт (Германія-Расія-Беларусь);

– Ален Бавэ — арган (Францыя);

– Ксенія Пагарэлая — арган, Арсеній Садыкаў — фартэпіяна (Беларусь);

– Магілёўская гарадская капэла, дырыжор — Херарда Эстрада (Венесуэла);

– вакальны гурт "Чысты голас" (Беларусь).

 

2010 г. – XXIII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Cымон Камарцін (Швейцарыя);

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут ("Рэквіем" М. Дзюруфле);

– піяністы Ніна Сярогіна і Цімур Граноўскі (Расія), Джэймс Тандзі (Аўстралія), Сацэ Жыва (Кітай);

– Ксенія Пагарэлая — арган (да 325-годдзя з дня нараджэння І. С. Баха);

– салісты Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы і балета Рэспублікі Беларусь;

– Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла імя Р. Шырмы, дырыжор — Людміла Яфімава (Беларусь).

 

2009 г. – XXII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– інструментальны дуэт «Раманеска» (Японія-Францыя) пры ўдзеле Н. Корсак і Н. Марэцкага (Беларусь);

– Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла Рэспублікі Беларусь імя Р. Шырмы, дырыжор — Людміла Яфімава;

– Ксенія Пагарэлая (арган) і камерны аркестр, дырыжор — Раіль Садыкаў (Беларусь);

– сімфанічны аркестр і Акадэмічны хор Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Чэслаў Грабоўскі (Польшча);

– вакальнае трыа "Рэлікт", вядучы — Святаслаў Бэлза (Расія);

– Дарыус Гайдукевіч — арган (Польшча).

 

2008 г. – XXI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Канстанцін Крымец (Расія);

– вакальнае трыа "Рэлікт" (Расія);

– дуэт "Anima"(Украіна);

– Рональд Эбрэхт — арган (ЗША);

– Мінскі струнны квартэт і Юрый Гільдзюк (фартэпіяна);

– Чысакі Кіта — віяланчэль (Японія), Юлія Садыкава — арган, фартэпіяна (Беларусь).

 

2007 г. – XX Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– сімфанічны аркестр Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Генадзь Праватораў, саліст — Арсеній Садыкаў (фартэпіяна, Беларусь);

– Марыета Крузэль-Сасноўска — арган, Іяланта Сасноўска — скрыпка, сапрана (Польшча);

– вакальны гурт "Чысты голас" (Беларусь);

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– піяністы Ніна Сярогіна, Аляксандр Лубянцаў (Расія), Ксаўе Пфарэр (Швейцарыя) і Сацэ Жыва (Кітай);

– салісты Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы Рэспублікі Беларусь.

 

2006 г. – XIX Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– камерныя калектывы Нацыянальнага аркестра Рэспублікі Беларусь, мастацкі кіраўнік — Міхаіл Фінберг (Беларусь);

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– арганісты Кацярына Мельнікава (Расія), Жан-П'ер Стайверс (Нідэрланды), Ян Бакшчанін (Польшча), Клаўс Гюнтэр Бранд (Германія);

– Маргарыта Фёдарава — фартэпіяна (Расія);

– салісты Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы Рэспублікі Беларусь;

– капэла хлопчыкаў Рэспубліканскага каледжа Беларускай акадэміі музыкі, дырыжор — Уладзімір Глушакоў.

 

2005 г. – XVIII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны хор Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Наталля Міхайлава;

– Дзяржаўны струнны квартэт імя М. І. Глінкі (Расія);

– камерны аркестр "Гродненскай капэлы", дырыжор — Уладзімір Борматаў;

– Стэфан Робертс — арган (ЗША);

– салісты Ілона Ананьіна — сапрана, Грыгорый Якаўлеў — барытон, Зінаіда Госмер — скрыпка, Алена Матыціна — фартэпіяна (Расія);

– квартэт саксафаністаў "Аton" (Германія).

 

2004 г. – XVII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла Рэспублікі Беларусь імя Р. Шырмы, дырыжор — Людміла Яфімава;

– Іаган Трумер — арган (Аўстрыя);

– піяністы Ніна Сярогіна і Таццяна Кубаціна (Расія), Ксаўе Пфарэр (Швейцарыя);

– інструментальны ансамбль "Венскія салісты" (Аўстрыя);

– Акадэмічны хор Нацыянальнай дзяржаўнай тэлерадыёкампаніі Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Віктар Роўда;

– салісты Ірына Аганесава — мецца-сапрана, Уладзімір Букін — барытон, Андрэй Хрыпін — фартэпіяна (Расія).

 

2003 г. – XVI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Уладзімір Байдаў;

– ансамбль старадаўніх інструментаў (Беларусь-Расія-Германія);

– Мінскі струнны квартэт і Юрый Гільдзюк — фартэпіяна (Беларусь);

– хор хлопчыкаў і юнакоў Беларускага экзархата, дырыжор — Таісія Міронава;

– маладзёжны хор Славакіі, дырыжор — Анежка Балушынска;

– Маргарыта Фёдарава — фартэпіяна (Расія);

– салісты Уладзіслаў П'яўка — тэнар, Ірына Аганесава — мецца-сапрана і Вера Чумачэнка — сапрана (Расія);

– вакальны гурт "Чысты голас" (Беларусь).

 

2002 г. – XV Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь;

– Крыстаф Блезіен — скрыпка (Іспанія), Юлія Лушчыцкая — фартэпіяна (Беларусь);

– Людміла Голуб — арган (Расія);

– Марыя Біешу — сапрана (Малдова) і Ксенія Пагарэлая — арган, фартэпіяна (Беларусь);

– ансамбль флейтыстаў "Сірынкс" Дзяржаўнага канцэртнага аркестра Рэспублікі Беларусь, дырыжор — Ніна Аўраменка;

– Вера Чумачэнка — сапрана, Маргарыта Мамсірава — мецца-сапрана, Абулсамед Мукманаў — тэнар, Андрэй Хрыпін — фартэпіяна (Расія);

– Ален Бавэ — арган (Францыя).

 

2001 г. – XIV Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь і хор "Cantus Domus" (Германія), дырыжор — Ральф Сахачэўскі;

– піяністы Ніна Сярогіна, Аляксандр і Ксенія Лубянцавы, Дзмітрый Пятроў (Расія), Дэніэл Хіл (Аўстралія);

– салісты Нацыянальнага акадэмічнага тэатра оперы Рэспублікі Беларусь;

– Ален Бавэ — арган (Францыя);

– Ліна Мкртчан — мецца-сапрана, Яўгеній Талісман — фартэпіяна (Расія).

 

2000 г. – XIII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– музычная капэла "Санорус", дырыжор — Аляксей Шут (Беларусь);

– ансамбль старадаўняй музыкі "Laterna Magica" (Расія);

– фартэпіянны дуэт Аляксандр Бахчыеў і Алена Сарокіна (Расія);

– Алег Пагудзін — барытон і Міхаіл Радзюкевіч — гітара (Расія);

– Манфрэд Тауш — арган, фартэпіяна (Аўстрыя).

 

1999 г. – XII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўная акадэмічная харавая капэла імя Р. Шырмы, дырыжор — Людміла Яфімава;

– камерны ансамбль "Сімфаньета ", дырыжор — Вальтэр Мнацаканаў (Беларусь);

– ансамбль салістаў Дзяржаўнага канцэртнага аркестра Рэспублікі Беларусь пад кіраўніцтвам Барыса Нічкова;

– Ніна Сярогіна — фартэпіяна (Расія);

– Вера Чумачэнка — сапрана і Уладзімір Дзіц — бас (Расія);

– Фелікс Пахлатка — арган (Швейцарыя).

 

1998 г. – XI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Марыя Біешу — сапрана (Малдова);

– Алег Янчанка — арган (Расія);

– Літоўскі камерны аркестр і хор "Jauna muzika ", дырыжор — Саўлюс Сандзецкіс, вядучы — Святаслаў Бэлза (Расія);

– капэла хлопчыкаў Рэспубліканскага музычнага каледжа пры Беларускай акадэміі музыкі пад кіраўніцтвам Уладзіміра Глушакова;

– Маргарыта Фёдарава — фартэпіяна (Расія);

– Вячаслаў Зяленін — скрыпка, Ксенія Пагарэлая — арган (Беларусь);

– Салісты Наталля Гайда — сапрана і Уладзімір Пятроў — барытон (Беларусь);

– Іаахім Айхорн — арган (Германія).

 

1997 г. – X Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Літоўскі камерны аркестр, дырыжор — Саўлюс Сандзецкіс;

– Ёганес Геферт — арган (Германія);

– салісты Л. Эдэльман, З. Уманскі, М. Гутман, Р. Дэнінбург, Г. Цудзік (Ізраіль);

– Нацыянальнае аб'яднанне «Беларуская капэла» пад кіраўніцтвам Віктара Скорабагатава, ансамбль салістаў "Класік-авангард" пад кіраўніцтвам Уладзіміра Байдава, ансамбль старадаўняй музыкі "Кантрданс" пад кіраўніцтвам Андрэя Канстанцінава (Беларусь);

– Маргарыта Фёдарава — фартэпіяна (Расія);

– салісты Грыгорый Восіпаў — барытон і Уладзімір Дзіц — бас (Расія);

– Манфрэд Тауш — фартэпіяна і Карын Тауш — арган (Аўстрыя).

 

1996 г. – IX Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Маскоўскі дзяржаўны акадэмічны камерны хор пад кіраўніцтвам Уладзіміра Мініна;

– вакальна-інструментальнае трыа імя Д. Бартнянскага (Украіна);

– салісты маскоўскіх тэатраў Л. Сляпнёва (сапрана), В. Дзіц (бас), К. Мерханаў (альт), С. Сляпнёў (фартэпіяна), А. Бісераў (фартэпіяна);

– Крыстаф Хаўзер — арган (Германія);

– Ху Цзя — сапрана (Кітай) і Вячаслаў Зяленін — скрыпка (Беларусь).

 

1995 г. – VIII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Мінскі сімфанічны аркестр "Калегіум-музікум" пад кіраўніцтвам В. Бартноўскага, салісты Ігар Алоўнікаў — фартэпіяна і Жэром Гішар — габой (Францыя);

– Маладзёжны хор пад кіраўніцтвам В. Мілашэвіча (Латвія);

– вакальны ансамбль (Расія);

– Ёзэф Мільчыцкі — арган (Германія);

– вакальнае трыа "Рэлікт" (Расія).

 

1994 г. – VII Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўная сімфанічная капэла Расіі пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– хор хлопчыкаў Рэспубліканскага ліцэя, дырыжор — І. Мацюхоў (Беларусь);

– Маскоўскі камерны ансамбль салістаў пад кіраўніцтвам Г. Сафонава;

– Валерый Буймістэр — барытон (Украіна);

– Полацкі камерны хор пад кіраўніцтвам Л. Жукавай, салістка — М. Ташкер (сапрана);

– Мінскі квартэт саксафаністаў, гітарысты Г. Емяльянаў і В. Дацкевіч (Віцебская філармонія);

– ансамбль "Беларускі кант" пад кіраўніцтвам І. Рыбчынскага.

 

1993 г. – VI Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– вакальнае трыа "Рэлікт" (Расія);

– Дзяржаўная сімфанічная капэла Расіі пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– ансамбль "Гармоніка" (г. Фрыдрыхсхафен, Германія);

– ансамбль старадаўняй музыкі (Расія);

– Ксенія Пагарэлая — арган (Беларусь);

– Артур Эйзен — бас, Уладзімір Дзіц — бас (Расія).

 

1992 г. – V Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– ансамбль старадаўняй музыкі Беларускай дзяржаўнай філармоніі "Кантабіле";

– мужчынскі камерны хор "Унія" пад кіраўніцтвам Кірыла Насаева (Беларусь);

– ансамбль салістаў "Класік-авангард" (Беларусь) і Юдзіта Лейтайтэ — сапрана (Літва);

– дзіцячы хор "Журавінка" (Беларусь), Алег Янчанка — арган і Андрэй Камінскі — віяланчэль (Расія);

– Аляксей Шмітаў — арган, Таццяна Стэрлінг — сапрана (Расія);

– Карына і Рузанна Лісіцыян (Расія).

 

1991 г. – IV Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны хор СССР пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– Дзяржаўны сімфанічны аркестр СССР пад кіраўніцтвам Генадзя Раждзественскага;

– народны артыст РСФСР Віктар Пікайзен — скрыпка;

– ансамбль старадаўняй музыкі "Мадрыгал" пад кіраўніцтвам Алега Янчанкі (РСФСР);

– дзіцячы хор "Журавінка" пад кіраўніцтвам Аляксандра Еўсюкова (БССР);

– ансамбль "Амстэрдамская сімфаньета" пад кіраўніцтвам Льва Маркіза (Галандыя);

– Людміла Голуб — арган, Пётр Скуснічэнка — тэнар (РСФСР).

 

1990 г. – III Міжнародны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны хор СССР пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– "Вівальдзі-аркестр" пад кіраўніцтвам Святланы Бязроднай (РСФСР);

– ансамбль духоўнай музыкі "Дабравест" (РСФСР);

– Мінскі камерны аркестр, дырыжор — Валерый Палянскі;

– дзіцячы хор "Вясна" пад кіраўніцтвам А. Панамарова;

– Мінскі камерны хор і Віктар Скорабагатаў, дырыжор — І. Мацюхоў;

– фартэпіянны дуэт Аляксандр Бахчыеў і Алена Сарокіна (РСФСР);

– народны артыст РСФСР Валерый Папоў — фагот.

 

1989 г. – II Усесаюзны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– Дзяржаўны камерны хор МК СССР пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– Дзяржаўны сімфанічны аркестр МК СССР пад кіраўніцтвам Генадзя Раждзественскага;

– ансамбль салістаў сімфанічнага аркестра ДАВТ СССР;

– Мінскі камерны аркестр, дырыжор — Валерый Палянскі;

– Галіна Шульгіна — сапрана, Эдуард Шафранскі — лютня (РСФСР);Без имени 1

– народны артыст БССР Яраслаў Пятроў — бас.

 

1988 г. – I Усесаюзны фестываль старадаўняй і сучаснай камернай музыкі:

– народная артыстка СССР Ірына Архіпава — мецца-сапрана;

– Дзяржаўны камерны хор МК СССР пад кіраўніцтвам Валерыя Палянскага;

– ансамбль салістаў Вялікага тэатра СССР пад кіраўніцтвам Генадзя Раждзественскага;

– Мінскі камерны аркестр, дырыжор — Валерый Палянскі;

– камерны хор Эстонскай філармоніі пад кіраўніцтвам Тыну Кальюстэ;

– ансамбль салістаў "Акадэмія старадаўняй музыкі" пад кіраўніцтвам Таццяны Грындзенка;

– ансамбль салістаў "Музыканты старога Таліна";

– салісты Маскоўскай дзяржаўнай філармоніі А. Сафіулін — бас і А. Мартынаў — арган.